Rzeka Warta

Warta – trzecia pod względem długości rzeka Polski (808 km), druga w pełni w jej granicach; główny, prawy dopływ Odry.
Odcinek górny
Źródła Warty znajdują się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Kromołowie, dawnym mieście, obecnie przyłączonym do Zawiercia. Płynie tektonicznym Obniżeniem Górnej Warty wzdłuż krawędzi Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W Częstochowie rzeka zmienia kierunek biegu na wschodni, by za miastem spotkać się z Wyżyną Wieluńską (miejsce styku z Wyż. Częstochowską), przełamując się przez nią głęboką na 70 m doliną – jest to Mirowski Przełom Warty. Pokonawszy go, łagodnie skręca na północ a w okolicach Radomska na zachód. Następnie ponownie przełamuje się przez Wyżynę Wieluńską poprzez Działoszyński Przełom Warty by nieco dalej przełamać się przez nią po raz trzeci, pokonując rozległy Łuk Załęczański i zawracając na krótko bieg o 180 stopni (na wschód). Opuszczając ostatecznie wyżynę, obiera kierunek północny, niezmienny do wysokości miasta Koło, gdzie skręca na zachód, mija Konin i wpływa w Pradolinę Warciańsko-Odrzańską, tym samym kończąc swój górny bieg[potrzebne źródło].
Odcinek środkowy
W pobliżu Śremu Warta wpływa w Poznański Przełom Warty. Po przepłynięciu przez Poznań, rzeka natrafia w okolicy Obornik na przeszkodę w postaci wyższego obszaru Pojezierza Południowopomorskiego i ponownie zmienia kierunek na zachodni wpływając w Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką.
Odcinek dolny
Na początku dolnego biegu rzeki, w miejscowości Santok do Warty uchodzi jej największy dopływ – Noteć. Po przepłynięciu przez Gorzów Wielkopolski, Warta wpływa w obszar, na którym został utworzony Park Narodowy Ujście Warty, po czym w Kostrzynie nad Odrą uchodzi do Odry.
Na szlaku znajduje się wiele miejsc na nocleg.

Proponowane szlaki:
Trasę spływu ustala się w zależności od potrzeb grupy.

Miejsca wodowania kajaków i kilometraż między odcinkami:
– Santok (66 km Warty) – Gorzów Wielkopolski (56 km Warty) – 10 km (ok. 2,5h),
– Gorzów Wielkopolski – Świerkocin (28 km Warty) – 28 km (ok.7h),
– Świerkocin – Kłopotowo (prom, 19 km Warty) – 9 km (ok. 1,5h),
– Kłopotowo (prom) – Kostrzyn nad Odrą (ujście Warty, 0 km Warty, 618 km Odry) – 19 km (ok. 4h),
– Kostrzyn nad Odrą – Porzecze (631 km Odry) – 13 km (ok. 3h).
Czas spływu zależy czy się płynie sportowo czy rekreacyjnie.


Pokaż Mapa Warty na większej mapie

Wszelkie prawa zastrzezone. Copyright © 2012-2018 by Grzegorz Chudewniak